Asiatiska länder och deras huvudstäder och BNP (2024)

Sprid så fler får veta :)

Granskats av Soliu.

Några av de anmärkningsvärda asiatiska länderna och deras huvudstäder är Japan (Tokyo), Kina (Peking), Indien (New Delhi), Sydkorea (Seoul), Indonesien (Jakarta) etc. Dessa nationer är några av de bästa asiatiska länderna sett till BNP.

Asien, världens största och mest mångsidiga kontinent, är hem för många nationer, var och en med sin unika huvudstad. För att nämna några, Afghanistans huvudstad är Kabul, Armeniens är Jerevan, Kina har Peking, Indien har New Delhi och Tokyo förankrar Japan.

Söderut ligger Indonesien centrerat i Jakarta, medan Malaysias hjärtslag är Kuala Lumpur. Mellanösternländer som Saudiarabien och Irak har Riyadh respektive Bagdad. I nordost har Ryssland, en transkontinental nation, sin huvudstad i Moskva, medan Sydkorea trivs i Seoul.

Detta skrapar bara på ytan, eftersom Asien omfattar ett stort antal länder, från Turkiets Ankara i väster till Filippinernas Manila i öster, vart och ett med en rik gobeläng av historia, kultur och tradition i sina huvudstäder.

asiatiska länder och deras huvudstäder

Asiatiska länder och deras huvudstäder inkluderar Japan (Tokyo), Kina (Peking), Indien (New Delhi), Sydkorea (Seoul), Indonesien (Jakarta), Turkiet (Ankara), Thailand (Bangkok), Malaysia (Kuala Lumpur), Vietnam (Hanoi) och Singapore (Singapore City). 

asiatiska länder och deras huvudstäder och BNP

I listan nedan finns några asiatiska länder och deras huvudstäder:

Asiatiskt landKapital
AfganistaKabul
armenienyerevan
Azerbaijanbaku
bahrainManama
BangladeshDhaka
BhutanThimphu
bruneiBANDAR SERI BEGAWAN
KambodjaPhnom Penh
KinaPeking
CypernNicosia
ÖsttimorDili
georgientbilisi
IndienNew Delhi
IndonesienJakarta
IranTeheran
irakBaghdad
IsraelJerusalem
JapanTokyo
JordanienAmman
asiatiska länder och deras huvudstäder och BNP
KazakstanNur-Sultan
kuwaitKuwait City
KrygzstanBisjkek
LaosVlentine
libanonBeirut
MalaysiaKualar Lumpur
Maldivernaman
MongolietUlaanbaatar
MyanmarNaypyidaw
NepalKathmandu
NordkoreaPyongyang
OmanMuscat
Pakistanislamabad
filippinernaManila
qatarDoha
Rysslandmoskva
SaudiarabienRiyadh
SingaporeSingapore
SydkoreaSeoul
Sri LankaSri Jayawardenepura Kotte
asiatiska länder och deras huvudstäder och BNP
syrienDamaskus
tadzjikistanDushanbe
ThailandBangkok
TurkietAnkara
TurkmenistanAshgabat
Förenade arabemiratenAbu Dhabi
UzbekistanTaskent
VietnamHanai
jemenSana'a

asiatiska länder och deras BNP

Vilket land i Asien har högst BNP per capita? Denna fråga uppstår ofta när man bedömer det ekonomiska landskapet på kontinenten.

 För att ge en heltäckande översikt är det viktigt att undersöka den ekonomiska dynamiken i olika asiatiska nationer, deras tillväxttrender och de faktorer som bidrar till deras välstånd.

Asiens ekonomiska förmåga domineras av flera nyckelspelare, med Kina leder flocken som den största ekonomin. 

Kina

Kinas ekonomiska makt är så betydande att den ensam bidrar till över hälften av kontinentens BNP-ökning 2021 och överstiger 2 biljoner dollar. Denna imponerande tillväxt understryker Kinas fortsatta uppgång på den globala ekonomiska scenen.

Japan, Indien, Sydkorea och Indonesien följer tätt efter och står tillsammans för 76.5 % av Asiens ekonomi. 

Dessa nationer har konsekvent visat sin ekonomiska motståndskraft och potential för tillväxt, vilket gör dem till en integrerad del av regionens välstånd.

När man ser framåt är det värt att notera att Asien är hem för sex ekonomier med BNP som överstiger 1 biljon dollar och 23 ekonomier med ekonomier som överstiger tröskeln på 100 miljarder dollar. 

Denna statistik belyser regionens anmärkningsvärda mångfald, med etablerade ekonomiska kraftpaket och framväxande aktörer som driver tillväxten.

År 2021 sker betydande förändringar i rangordningen av asiatiska ekonomier. Saudiarabien kommer att gå om Turkiet och ta den sjunde positionen, medan Förenade Arabemiraten är redo att överträffa Filippinerna. 

Hong Kong SAR, en gång ett framstående finansiellt nav, står inför utsikten att bli omkörd av Malaysia och Singapore, vilket återspeglar förändrad dynamik i regionens ekonomiska landskap.

Asiens inflytande på den globala scenen är obestridlig, med fyra asiatiska ekonomier som säkrar positioner bland världens tio största ekonomier. 

Dessutom är ett anmärkningsvärt nitton asiatiska ekonomier bland de 50 bästa i globala BNP-rankningar.

 Detta understryker Asiens roll som ett ekonomiskt kraftpaket med omfattande räckvidd och inverkan på världsscenen.

Men det är inte allt enhetlig tillväxt över hela kontinenten. Under 2021, medan BNP för 46 asiatiska ekonomier förväntas öka, förväntas tre nationer, Myanmar, Östtimor och Bhutan, uppleva en nedgång i sin nominella BNP. 

Dessa sammandragningar kan tillskrivas olika faktorer, inklusive geopolitiska utmaningar och ekonomisk instabilitet.

För att återgå till den inledande frågan, vilket land i Asien har högst BNP per capita? Svaret på denna fråga varierar över tiden och beror på flera faktorer, inklusive befolkningsstorlek, ekonomisk politik och resursallokering. 

asiatiska länder och deras BNP

Det fanns några av Asiens högsta uppskattningar av BNP per capita på platser som Singapore och Qatar.

Dessa rankningar kan dock ändras, och det är viktigt att läsa de senaste uppgifterna och ekonomiska rapporterna för att få den mest uppdaterade informationen. 

BNP per capita är ett viktigt mått för att bedöma levnadsstandarden och det ekonomiska välståndet för ett lands medborgare, vilket gör det till ett viktigt övervägande i den bredare diskussionen om Asiens ekonomiska landskap

I PPP-data är de fem största ekonomierna i Asien Kina, Indien, Japan, Indonesien och Turkiet. 

Dessa nationer har tillsammans betydande ekonomisk makt och formar Asiens övergripande välstånd.

 Vidare, år 2021, förväntas tolv asiatiska ekonomier överträffa Int. 1 biljon dollar i BNP, medan trettio kommer att ståta med ekonomier som överstiger Int. 100 miljarder dollar. 

Denna mångfald understryker det komplexa ekonomiska landskapet på kontinenten.

Qatar och Uzbekistan är redo att göra anmärkningsvärda framsteg och gå om Myanmar när det gäller deras PPP-justerade BNP. 

Denna förändring speglar förändrad ekonomisk dynamik och potentialen för tillväxt i dessa nationer. Omvänt förväntas Libanon glida ned två positioner i rankingen, vilket återspeglar dess pågående finansiella utmaningar.

Asiens inverkan på den globala ekonomiska scenen är omisskännlig, med fyra asiatiska ekonomier som säkrar positioner bland världens tio största ekonomier i PPP-termer. 

Dessutom är tjugoen asiatiska ekonomier placerade bland de 50 bästa i globala BNP-rankningar (PPP). Detta belyser Asiens långtgående inflytande och betydande roll i världsekonomin.

Men inte alla nationer upplever enhetlig ekonomisk tillväxt. Under 2021, medan BNP (PPP) för fyrtiosex asiatiska ekonomier förväntas öka, förväntas tre länder, Myanmar, Libanon och Östtimor, se nedgångar i deras PPP-justerade BNP. 

Dessa sammandragningar kan bero på olika faktorer, inklusive ekonomisk instabilitet, geopolitiska utmaningar och andra unika omständigheter.

 Detta mått, en viktig indikator på medborgarnas levnadsstandard och övergripande ekonomiska välbefinnande, kan variera över tid och mellan länder. 

Länder som qatar hade några av Asiens högsta BNP per capita-siffror, främst på grund av deras små befolkningar och betydande rikedomar.

Det är dock viktigt att notera att dessa rankningar kan förändras över tiden. Att få tillgång till de senaste uppgifterna och ekonomiska rapporterna är avgörande för den mest korrekta och aktuella informationen om BNP per capita i Asien. Detta mått ger värdefulla insikter om det relativa välståndet och livskvaliteten i olika asiatiska länder.

PPP-justerad BNP (miljoner USD) och BNP per capita (USD)

Land / områdeBNP PPP (miljoner USD)BNP PPP per capita (USD)
Afghanistan76,4862,094
armenien32,90911,083
Azerbaijan187,26018,615
bahrain76,12350,931
Bangladesh864,6575,739
Bhutan8,1999,876
brunei36,92080,383
Myanmar355,6096,707
Kambodja79,9344,664
Kina27,308,85719,503
Hong Kong (Kina)490,88064,927
georgien45,39812,227
irak13,033,6699,377
Indonesien3,737,48413,998
Iran1,470,66117,661
iraq705,05918,025
Israel354,19739,121
Japan5,888,91346,827
Jordanien97,1619,648
Asiatiska länder och deras BNP | Jordanien
Kazakstan 537,66428,849
NordkoreaN / AN / A
Sydkorea2,319,58544,740
kuwait312,10066,386
kyrgyzstan25,9154,056
Laos58,0918,109
libanon91,28615,049
macau77,360115,913
Malaysia1,078,53732,880
Maldiverna8,66723,311
Mongoliet47,21714,308
Nepal176,1235,800
Oman203,95947,365
Pakistan1,202,0915,871
filippinerna1,085,7589,818
qatar365, 835132,886
Sydarabien1,898,51175,704
Singapore887,004157,364
Sri Lanka304,62613,897
syrienN / AN / A
asiatiska länder och deras BNP
Taiwan1,300,21255,078
tadzjikistan33,3513,589
Thailand1,383,02230,364
Östtimor6,8235,254
Turkmenistan121,88520.410
Förenade arabemiraten746,35069,434
Uzbekistan297,2228,999
Vietnam1,035,00010,500
Jemen72,1712,280
Turkiet2,346,57628,264

Vilket land i Asien har högst BNP per capita?

På den stora kontinenten Asien framstår en stadsstat som den rikaste och mest välmående platsen på jorden.

 Asiens mest välmående nation är Singapore, ibland känd som "Lejonstaden", som stoltserar med den berömda utmärkelsen. Denna ärans extraordinära BNP per capita på $107,690 XNUMX (PPP International) är kärnan. 

Asiatiska länder och deras BNP | Singapore

Men till skillnad från sina regionala rivaler sticker Singapore inte ut för sin mängd olja eller naturresurser utan snarare för ett unikt sammanflöde av element som har bidragit till dess otroliga ekonomiska framgång.

Singapores resa mot ekonomiskt välstånd är ett bevis på kraften i visionär styrning, strategisk planering och ett orubbligt engagemang för principer som har banat väg för välstånd. 

Till skillnad från många av sina grannar i Asien förlitar sig Singapore inte på stora oljereserver eller resursdrivna intäkter för att driva sin rikedom. Istället har det utnyttjat sina geografiska fördelar som ett globalt handelsnav och skarpsinnig ekonomisk politik för att skapa en blomstrande ekonomi.

En av hörnstenarna i Singapores rikedom ligger i dess bristfälliga regeringskorruption. 

Transparency International rankar Singapore konsekvent som en av de minst korrupta nationerna globalt. Detta åtagande att upprätthålla en ren, ansvarsfull och transparent regering har ingjutit förtroende hos lokala och internationella investerare. 

Affärstransaktioner i Singapore genomförs med högt förtroende, vilket ytterligare stärker landets rykte som en fristad för investeringar.

Dessutom har Singapore noggrant odlat en affärsvänlig miljö som uppmuntrar entreprenörskap och innovation. 

Stadsstaten har en robust rättslig ram, effektiva regleringsprocesser och en högutbildad arbetskraft. Denna kombination har lockat entreprenörer och företag från hela världen, som alla vill utnyttja Singapores dynamiska ekonomiska ekosystem.

Singapores strategiska läge har också varit avgörande för dess ekonomiska uppgång. Beläget vid korsningen av globala handelsvägar, har det framstått som en viktig länk i den världsomspännande försörjningskedjan. 

Denna strategiska positionering har gjort det till en idealisk destination för multinationella företag som vill etablera regionala eller globala huvudkontor. Tillströmningen av dessa internationella företag har tillfört kapital, skapat högvärdiga jobb och främjat innovation.

Utöver sin affärsvänliga politik och starka styrelseformer har Singapores engagemang för utbildning och arbetskraftsutveckling drivit ekonomisk tillväxt.

 Stadsstaten investerar konsekvent i sina medborgare och säkerställer tillgång till högkvalitativ utbildning och färdighetsträning. En mycket kompetent och anpassningsbar arbetskraft som kan hantera de föränderliga kraven i en kunskapsbaserad ekonomi har resulterat från detta fokus på humankapital.

Medan Singapores rikedom bygger på icke-resurssektorer, tar historien om det näst rikaste landet i Asien, Qatar, en annan bana. Qatar ligger inbäddat på den arabiska halvön i Mellanöstern och är en oljerik nation med en BNP per capita på $100,040 XNUMX (PPP Int$). 

Qatar | asiatiska länder och deras BNP

Dess välstånd stöds främst av dess betydande oljereserver, bland världens största. Dessa enorma energiresurser har varit en källa till enorma rikedomar och drivit Qatar in i de övre nivåerna av globalt välstånd.

Qatars oljereserver är tillräckligt stora för att upprätthålla dess ekonomiska välstånd i minst två decennier. Denna värdefulla resurs har gjort det möjligt för nationen att göra betydande investeringar i infrastruktur, utbildning och hälsovård, vilket förbättrar livskvaliteten för sina medborgare.

 Intäkterna från oljeexporten har också gjort det möjligt för Qatar att diversifiera sin ekonomi, investera i finans, fastigheter och sport, vilket ytterligare säkrar sin ekonomiska framtid.

En mycket kompetent och anpassningsbar arbetskraft som kan hantera de föränderliga kraven i en kunskapsbaserad ekonomi har resulterat från detta fokus på humankapital.

Medan Singapore och Qatar representerar två vitt skilda vägar till rikedom inom Asien, exemplifierar de den transformerande kraften hos sund förvaltning, strategisk planering och resursförvaltning. Singapores rikedom grundar sig på dess rykte för integritet, affärsvänlighet och innovation, medan Qatar frodas på sina rikliga oljeresurser och visionära investeringar. 

Tillsammans fungerar dessa nationer som ledstjärnor för välstånd i det asiatiska landskapet, och lockar till sig beundran över hela världen för sina unika resor till välstånd.

Slutsats

Sammanfattningsvis är Asien en kontinent känd för sin otroliga mångfald när det gäller länder, kulturer och ekonomier. Denna korta översikt belyser flera asiatiska länder, huvudstäder och nominella BNP-siffror från 2021 till 2023. 

Asien omfattar olika ekonomiska landskap, från finansjättar som Kina och Japan till framväxande ekonomier som Vietnam och Bangladesh.

Vart och ett av dessa länder har unika styrkor och utmaningar, vilket bidrar till den rika tapeten av Asiens ekonomiska historia. Dessutom är denna lista ofullständig, eftersom Asien är hem för många andra nationer med distinkta ekonomiska egenskaper.

Ekonomisk data är dynamisk och kan förändras snabbt på grund av olika faktorer, inklusive globala marknadstrender och inhemsk politik. 

För att få den mest aktuella och korrekta informationen om asiatiska länders ekonomier är det därför viktigt att hänvisa till de senaste rapporterna och källorna från auktoritativa institutioner och statliga myndigheter.


Sprid så fler får veta :)

Lämna en kommentar